Gminny konkurs plastyczno - literacki dla grup międzypokoleniowych

Gminny konkurs  plastyczno - literacki

dla grup międzypokoleniowych

Historie znane i nieznane

w słowie i obrazie naszej małej ojczyzny

-  szkół wiejskich gminy Lądek

Regulamin konkursu

Konkurs pn. Historie znane i nieznane w słowie i obrazie naszej małej ojczyzny - szkół wiejskich gminy Lądek  jest realizowany  przez Stowarzyszenie „ Warto Pomagać” pod patronatem  Wójta Gminy Lądek

w partnerstwie ze:

Szkołą Podstawową im. Orła Białego W Ratyniu,

Szkołą Podstawową im. Wojska Polskiego w Lądku,

Szkołą Podstawową im. K.K. Baczyńskiego w Ciążeniu,

Gimnazjum POW w Lądku .

Cele konkursu:

• integrowanie społeczności szkolnej i lokalnej, wzmocnienie więzi międzypokoleniowych ( współpraca z dziadkami, rodzicami)
  • rozwijanie ciekawości poznawczej- rozbudzenie zainteresowań przeszłością, historią, dziedzictwem kulturowym „naszej małej ojczyzny”
  • kształtowanie postawy patriotycznej i poczucia przynależności do społeczności lokalnej, promowanie dorobku „ naszej małej ojczyzny”
  • wyzwalanie aktywności artystycznej  i umożliwienie kreatywnego uczestnictwa grup międzypokoleniowych  w wydarzeniach kulturalnych;
  • kształtowanie umiejętności gromadzenia i przetwarzania informacji z użyciem różnych form wypowiedzi i prezentacji: prace plastyczne (formy dowolne , połączone z fotografią), prace literackie (opowiadania, utwory wierszowane) .

Adresaci konkursu:

• Konkurs jest adresowany do grup międzypokoleniowych ;  dzieci, młodzież  + osoby dorosłe ( rodzice, dziadkowie, absolwenci szkół).
  • Grupy mogą składać się z:  2 , 3, 4 osób ( w której przynajmniej jedna osoba powinna być dorosła).

Zasady uczestnictwa:

• Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest  zdobycie informacji , dokumentów na temat  „ małej ojczyzny- szkoły „ a następnie przedstawienie tych dokumentów, informacji w formie plastycznej , literackiej  ( techniki dowolne).
  • Każda grupa może złożyć kilka prac , plastycznych czy literackich;
  •  Do pracy należy dołączyć  dane personalne grupy  (imię, nazwisko, wiek, adres i  numer telefonu kontaktowego.)
  • zgodę na przetwarzanie danych osobowych

Termin składania prac:

Prace należy składać do 28  września  2017r. w sekretariacie Szkoły  w kopercie  z dopiskiem „konkurs :                                                                                              Historie znane i nieznane w słowie i obrazie naszej małej ojczyzny -  szkół wiejskich gminy Lądek

Kryteria oceniania:

Prace plastyczne: technika dowolna, odwołująca się do poznanych historii dotyczących najbliższej okolicy,  format minimum A2

• interpretacja tematu
  • oryginalność ujęcia tematu
  • walory artystyczne pracy (kompozycja, gama kolorów, kolorystyka, technika wykonania

Prace literackie: forma dowolna odwołująca się do poznanych historii dotyczących najbliższej okolicy, objętość pracy maksymalnie 2 strony A4 wydruku komputerowego (czcionka – 12, marginesy 2 cm.

• zgodność z tematem
  • sposób interpretacji tematu
  • oryginalność ujęcia tematu
  • poprawność językowa (stylistyczna i ortograficzna)

Prace zostaną ocenione przez komisję powołaną przez organizatora w składzie: przedstawiciele szkół ( plastyk, polonista) . Organizator nie zwraca prac złożonych na konkurs  i  zastrzega sobie prawo do  wykorzystania bez honorariów utworów konkursowych, np. w celu publikacji.

Uczestnik konkursu (rodzic/opiekun prawny w  przypadku uczestników niepełnoletnich), przystępując do konkursu, wyraża zgodę na przetwarzanie przez organizatorów swoich danych osobowych w celach komunikacyjnych, naukowych, dydaktycznych i statystycznych.

Laureaci konkursu otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora i sponsorów, a pozostali uczniowie dyplomy uczestnictwa.                                                                                                          Grupa, która złoży najciekawszą pracę , będzie mogła uczestniczyć w warsztat w Lokalnej Telewizji w Koninie

O wynikach konkursu i terminie wręczenia nagród organizator poinformuje telefonicznie do  10 października 2017r. Informację będzie można uzyskać również na stronie internetowej szkół i Urzędy Gminy Lądek.

. „Szczęśliwy jest człowiek,

który ma swoją małą ojczyznę (…)

Mała ojczyzna jest jak rzeka,

u której brzegów wznosi się dom, nasz dom…”.

Jan Sabiniarz „Mała ojczyzna”