2020
Projekt pn. " Międzypokoleniowo, aktywnie, zdrowo - wspólny czas dla wspólnego jutra "
Miedzypokoleniowo, aktywnie, zdrowo – wspólny czas dla wspólnego jutra

Projekt pn.  " Międzypokoleniowo, aktywnie, zdrowo - wspólny czas dla wspólnego jutra " był współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej  w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej  Osób Starszych na lata 2014-2020 – edycja 2019 r.

Projekt zrealizowany w okresie od 2019-03-01 do 2019-12-31. Priorytet II. Aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, kierunek działania , Aktywność fizyczna osób starszych, aktywność turystyczno-rekreacyjna osób starszych  przez :

Stowarzyszenie „ Warto Pomagać” w Partnerstwie ze  Lądkowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lądku i Świetlicy Wiejskiej  Senior+ w Ciążeniu.

Projekt zakładał  poprawę  poziomu życia osób starszych 60+  dla godnego starzenia się poprzez realizację działań promujących  aktywność fizyczną,  społeczną,  tworzeniu warunków do integracji wewnątrz- i międzypokoleniowe oraz  udziału i zaangażowania się  uczestników w różnym wieku na zasadzie pracy o wolontariacie w  działaniach projektowych. Uczestnictwo w projekcie było bezpłatne.

Działania projektowe:

1. Spotkanie edukacyjno – informacyjne.

Uczestnicy spotkania podwyższyli swoją  wiedzę  na temat  " zdrowego starzenia się  w tym   roli aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania wieku dorosłego człowieka itp.

1. Gimnastyka dla zdrowia

Zajęcia z gimnastyki dla zdrowia na  pierwszych zajęciach nie budziły dużego zainteresowania. Profesjonalne prowadzenie zająć przez przemiłą Panią Halinką ( która prowadziła i będzie prowadzić zajęcia na zasadzie porozumienia o wolontariacie zbudziły duże zainteresowanie.    Uczestnictwo w zajęciach  „ gimnastyka dla zdrowia ( mówią uczestnicy) pozwoliło im  podwyższyć  kondycję fizyczną, samopoczucia oraz ogólną aktywności ruchową , stworzyły przyjazny klimat pożytecznego, wspólnego spędzania czasu wolnego, integracji wewnątrz i międzypokoleniowej.

1. Aktywny senior na basenie

Uczestnictwem na basenie zainteresowana była duża grupa osób zarówno seniorów ( nawet  po 70 roku życia) jak i w różnym wieku. Szczególnie cieszyły się zajęcia „ aerobik w wodzie” który pozwalał  uczestnikom zajęć  podwyższyć ich sprawność fizyczną, wspólnie,  aktywnie i zdrowo spędzić chwile wolnego czasu.

1. Warsztaty zdrowia – wyjazd  turystyczno-rekreacyjny nad morze.

Zajęcia te cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.  Była to  pierwsza taka atrakcyjna  forma realizowana  przez nasze Stowarzyszenie „ Warto Pomagać” .  W wyjazdowych warsztatach zdrowia uczestniczyło 52 osoby.  Uczestnicy oprócz aktywności fizycznej : ćwiczeń prowadzonych przez trenera, rekreacji na basenie, pieszych wycieczek,  zwiedzili Gdańsk.  W pamięci na długo zostaną im chwile spędzone w „Muzeum II Wojny światowej” czy w „ Muzeum Solidarności” oraz  zwiedzanie zabytków Gdańska. Trudno zapomnieć o przemiłych wieczorach wspólnych zabawach  czy śpiewania przy akompaniamencie przemiłego Kolegi Stefana który bawił swoim humorem i śpiewem całą wycieczkę.

1. Międzypokoleniowe integracje kulinarne.

Międzypokoleniowe integracje kulinarne  to spotkania z dietetyczką  w dwóch grupach w Lądku i Ciążeniu. Celem warsztatów pn. Międzypokoleniowe integracje kulinarne” było  nie tylko promowanie zdrowego stylu życia , ale przede wszystkim wzmocnienie integracji wewnątrz i międzypokoleniowej. Uczestnicy warsztatów dzielili się wiedzą, doświadczeniem dotyczącą  potraw wigilijnych które królują na ich stołach. Przygotowano przepisy wybranych potraw, które zostały umieszczone w książeczce wydanej przez stowarzyszenie „ Pokolenia- tradycja i nuta współczesności – Wigilijny Stół”. Seniorzy z gminy Lądek polecają.   Przepisy ( mówią seniorzy) to nie tylko dania , ale inspiracja do przygotowania zdrowych, pełnowartościowych potraw, które mogą zagościć na Państwa stole.

1. Spotkanie podsumowujące projekt

Na spotkaniu podsumowującym projekt zostały  zaprezentowane osiągnięcia  działań projektowych,   wystawy fotograficzne  zadań projektowych, nie zabrakło  także chóry  działającego przy LUTW w Lądku który wprowadził  wszystkich uczestników w klimat nadchodzących  świąt Bożego Narodzenia.  Spotkanie zaszczycili : Starosta Powiatu Słupeckiego  Pan Jacek Bartkowiak, Wójt Gminy Lądek Pan Artur Miętkiewicz,  Prezes OS Lądek Eugeniusz w Wrzesiński, Jerzy Orchowski, partnerzy projektowi,  uczestnicy i mieszkańcy gminy Lądek.

Zarząd Stowarzyszenia „ Warto Pomagać” dziękuje Wszystkim , którzy wsparli realizację projektu  pn. „ Miedzypokoleniowo, aktywnie, zdrowo – wspólny czas dla wspólnego jutra „.  Dziękujemy szczególne Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie za współfinansowanie naszego projektu. Dziękujemy naszym partnerom „ Ladkowskiemiu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lądku, Świetlicy Wiejskiej w Ciążeniu – Klub Seniora+,  sponsorom Państwu Witkowskim, Panu Antoniemu Szczepaniakowi , a przede wszystkim wolontariuszom którzy swoją pracą na zasadzie porozumienia o wolontariacie wypracowali 16 175,00